ŠTO JE FENG SHUI?
Feng Shui, drevna kineska disciplina, proučava i istražuje odnos između prostora i čovjeka, na način da sagledava prostor u kojem živimo i radimo kao materijalno tijelo koje objedinjuje kako naše želje i težnje, tako i blokade i ograničenja. Cilj Feng Shuija nije samo uspostavljanje ravnoteže tog odnosa na van, već i na unutra, u smislu postizanja ravnoteže unutar samog čovjeka.
Feng Shui (čita se Fang Šuej) u doslovnom prijevodu znači Vjetar (Feng) i Voda (Shui). Prijevod ovog neobičnog naziva povezujemo s činjenicom da su u prirodi dva najaktivnija, najviše yang elementa, upravo voda i vjetar, koji svojim sporim, ali neumoljivim djelovanjem mijenjaju i oblikuju prirodno okruženje. Ili kako bi to rekli Kinezi: “Vjetar raznosi Qi (vitalnu energiju), a voda ga privlači i zadržava.”
U današnje vrijeme, Feng Shui nam može uvelike pomoći da prepoznamo, osvijestimo i dopremo do naših unutarnjih instinkata, koje smo zbog raznih čimbenika djelomično ili potpuno zanemarili. Razlog tome možemo tražiti u odgoju, životu u civilizaciji, stresu modernog doba i usredotočenosti na stvari izvan nas samih. To nas je dovelo do točke da više ne prepoznajemo “poruke” koje nam dolaze “iznutra”. Feng Shui u tom smislu znači znati i moći prepoznati ritmove prirode, shvatiti što nam ona putem okoliša “govori” te sukladno ovim spoznajama energetskog tipa, kreirati i graditi konformacije koje će nas podržati na najbolji mogući način.
Jasno nam je da od okoline koja nas okružuje, mi na nesvjesnoj razini zaprimamo informacije koje u nama mogu proizvesti osjećaj ugode ili neugode, te sukladno tome Feng Shui prepoznajemo kao disciplinu koja istražuje učinke koje okolina ima na ljudski organizam i psihu. Pod okolinom podrazumijevamo klimu određenog područja, nazočnost vodenih masa poput oceana, mora i rijeka, planina i brežuljaka, te elemente koje je u nju unio čovjek, poput zgrada, puteva, autoputeva, željeznica. Istovremeno, Feng Shui proučava utjecaj čovjeka na prirodu. To je proces u oba smjera.
Zašto Feng Shui?
Feng Shui se, među ostalim, koristi za utvrđivanje najboljeg položaja za gradnju kuće, zgrade, stana, te njihovim vanjskim i unutarnjim uređenjem. Prilikom odabira prostora (stambenog/poslovnog), često se oglušujemo o unutarnji glas/intuiciju koja nas upozorava da neko mjesto nije baš primjereno nama.
Tome uvelike pridonose “kompromisi” kojima moramo pribjegavati, u velikoj većini slučajeva zbog nedostatka financijskih sredstava. Koliko puta smo se osjetili “stješnjeni” u vlastitom prostoru, ili smo morali “trpiti” neke situacije ili čak i raspored soba i pokućstva koji nam nije bio po volji, a sve u cilju postizanja kompromisa koji su nam trebali donijeti neku korist?
No, uvijek postoji jedno “ali”. Ukoliko se življenje u prostorima koji nas duboko uznemiruju i u kojima se ne osjećamo zadovoljno oduži, to dovodi do stalne napetosti koja se može manifestirati problemima – najprije hormonalnim, uzrokovanim kompenzacijom stresa putem endokrinog sustava; bolovima različitih vrsta, osjećajem slabosti, umorom, depresijom, napetošću, bijesom, osjećajem da stalno nešto nije u redu, pa sve do nedostatka kreativnosti, manjka upornosti i nedostatka samopoštovanja.
Međutim, ako položaj i raspored unutar i izvan prostora odgovara našim “unutarnjim” zahtjevima i ispunjenju naših unutarnjih normi, osjećat ćemo se zadovoljno i bit ćemo spremniji voditi aktivan i uspješan život, u svim njegovim segmentima – od emotivnog do financijskog i društvenog.